Ako zabezpečiť IP kameru pred kybernetickým útokom?

Dátum:

Môžeme sa na 100 % spoľahnúť na smart technológie? IP kamery sú v dnešnej dobe neodmysliteľnou súčasťou každodenného života. Smart systémy pripojené na internet pomáhajú sledovať dianie v okolí domov i komerčných objektov. Ako každé zariadenie pripojené na internet, aj IP kamery môžu byť zraniteľné voči kybernetickým útokom. Aby ste minimalizovali riziko neoprávneného prístupu a zneužitia súkromných záznamov, mali by byť poriadne zabezpečené.

Zmeňte si prednastavené heslo

Pri inštalácii IP kamery sa často používa predvolené heslo nastavené výrobcom. Mali by ste ho čím skôr zmeniť na jedinečné a silné heslo, ktoré bude náročné uhádnuť. Používajte kombináciu veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov. Snažte sa vyhýbať bežným slovám, frázam či menám a telefónnym číslam z vášho mobilu.

Pravidelne aktualizujte firmvér kamery

Toto je veľmi dôležitý bod. Výrobcovia často vydávajú aktualizácie, ktoré odstraňujú chyby a zlepšujú celkové zabezpečenie IP kamery. Uistite sa, že máte najnovšiu verziu firmvéru a sledujte e-maily od výrobcu alebo notifikácie o nových aktualizáciách v aplikácii. Tým získate istotu, že WiFi kamera pracuje tak, ako má.

Používajte šifrovanie

Šifrovanie údajov je kľúčom k ochrane vašich súkromných záznamov. Bez nich môžu mať k videozáznamom prístup neoprávnené osoby. Uistite sa, že vaša IP kamera podporuje šifrovanie a že je táto funkcia povolená.

Okrem toho, ak je vaša kamera pripojená k sieti Wi-Fi, zvážte použitie šifrovania WPA3 pre bezpečné pripojenie. WPA3 je najnovšou verziou protokolu pre ochranu Wi-Fi sietí a poskytuje vysokú úroveň bezpečnosti.

Zabezpečte sieť WiFi

Okrem šifrovania myslite aj na zabezpečenie samotnej Wi-Fi siete. Zmeňte predvolený názov (SSID) a heslo, skryte názov siete a povoľte prístup len dôveryhodným zariadeniam. Takto sa ochránite pred špekulantmi, ktorí pri troche hackerských zručností a šikovnosti preniknú cez Wi-Fi do IP kamery a vášho súkromia.

Kameru nainštalujte na bezpečné miesta

Nezáleží na tom, či bývate v oblasti, kde často vyčíňajú vandali alebo v pokojnej štvrti. Nič nenechávajte na náhodu a kamerový systém nainštalujte na miesta, kde ho nemožno ľahko fyzicky poškodiť alebo ukradnúť. Podľa možností ich nainštalujte čo najvyššie, použitie bezpečnostné skrutky a uzamykateľné boxy.

Používajte dvojfaktorové overenie

Niektoré IP kamery ponúkajú možnosť použiť dvojfaktorové overenie na prístup do systému. Táto metóda vyžaduje okrem hesla aj druhý prvok overenia, napríklad SMS kód. Nepodceňujte tento krok a urobte všetko preto, aby bola vaša nová kamera čo najlepšie zabezpečená pred kyber útokmi.

Ak sa budete týchto rád, zabezpečenie domu či objektu nebude tak jednoduché prelomiť.

Dominik
Dominik
Dominik je mladý a ambiciózny autor, ktorý má vášeň pre všetko, čo sa týka životného štýlu. Píše pre magazín goog.sk, kde sa venuje rôznym témam, ako sú móda, cestovanie, jedlo a osobný rozvoj.

Zdieľaj

Zaujímavé články

Podobné články
PODOBNÉ

Rady pre fajčiarov, ako skoncovať s fajčením

Fajčenie je zlozvyk, ktorý môže mať vážne následky na...

SPF krém – investícia do zdravia a krásy pokožky

Slnečné lúče sú jedným z najväčších nepriateľov zdravia pokožky....

Botox – Zbavte sa vrások bez skalpela

V dnešnej dobe je starnutie procesom, ktoré mnohí ľudia...

Ako si vytvoriť kozmetické produkty doma?

Vyrobiť si vlastnú kozmetiku z prírodných ingrediencií je zábavné,...