Krv počas stolice aj svrbenie na citlivom mieste. Práve ste spoznali hemoroidy!

Dátum:

Hemoroidy či zlatá žila sú zhluk ciev nachádzajúce sa pri konečníku a sú prirodzenou súčasťou každého ľudského tela. Problém však vzniká, keď nastane hemoroidálne ochorenie, pričom sa hemoroidy zväčšujú alebo zapália a následne dôjde k ich vzniku krvnej zrazeniny. Ak chcete vedieť príčiny vzniku, príznaky, liečbu a prevenciu, čítajte ďalej.

Čo je zlatá žila a aké sú jej najčastejšie príčiny

Hemoroidy sú žily v konečníku a sú našou prirodzenou súčasťou. Ich zápal je považovaný za mimoriadne časté civilizačné ochorenie a to najmä pribúdajúcim vekom. Existuje niekoľko faktorov, ktoré negatívne vplývajú na cievy v oblasti konečníka.

Na vzniku zlatej žily sa podieľa rozšírenie cievnych pletencov v oblasti análneho kanála a análneho otvoru. Na vydutie ciev má hlavný dopad ich zvýšená náplň a nedostatočný odtok krvi a následne vzniká oslabenie výstelky cievnej steny a tkaniva.

Hemoroidy rozdeľujeme na vnútorne a vonkajšie. Vnútorné hemoroidy vznikajú u ľudí častejšie a súvisia s nadmernou námahou pri vyprázdňovaní čreva. Prejavujú sa krvácaním jasnočervenej farby a tvorbou hlienu. Vonkajšie hemoroidy sa vyskytujú menej často a vyskytujú sa pod pokožkou análneho otvoru, bolestivé sú až po ich zapálení.

K rizikovým faktorom vzniku patrí napríklad rodinný výskyt, oslabenie väziva a cievnej steny, tehotenstvo, pôrod, podvýživa, poruchy panvového dna a aj vyšší vek.

Typické príznaky: krv, svrbenie aj intenzívna bolesť

Najbežnejší príznak je krv počas stolice alebo na toaletnom papieri. Veľmi významným činiteľom vzniku zlatej žily je aj zlá životospráva, tá môže viesť k následným komplikáciám. K tým patrí trombóza ciev, ktorá spôsobuje bolesť a krvácanie.

Táto krv môže byť svetlá, jasnočervená alebo tmavá. Tvrdá stolica alebo nadmerné tlačenie na stolicu býva tiež spúšťačom krvácania.

Hemoroidy môžu mať 4 štádia. 1. a 2. štádium má zvyčajne bezpríznakový priebeh alebo len s občasným krvácaním. Pri 3. štádiu hemoroidy pri vyprázdňovaní vychádzajú von z konečníka, ale je možné ich manuálne zasunúť naspäť. Najväčšie ťažkosti nastávajú v 4. štádiu, čo sa prejaví vyčnievaním hemoroidov, svrbením, zápalmi a bolesťou.

Koža pri análnom otvore je vypuklá a obsahuje modré uzlíky, ktoré počas zápalu intenzívne bolia a svrbia. Pri poslednom štádiu zlatej žily už nie je možné vzniknuté uzlíky manuálne zatlačiť naspäť a je potrebná lekárska liečba.

Liečba? Musí začať čo najskôr, vtedy pomáha najviac

Včasná diagnostika hemoroidov je dôležitá, aby ste sa dokázali vyhnúť najväčšej bolesti. Vďaka typickým príznakom dokáže hemoroidy diagnostikovať aj praktický lekár, ktorý za účelom ďalších vyšetrení nasmeruje pacienta za chirurgom alebo proktológom.

Odborný lekár určí stav ochorenia a v závislosti od toho stanoví liečbu. Pokiaľ je ochorenie vo vážnom štádiu, je nutný operačný zákrok. Táto metóda sa vyskytuje len výnimočne. Hemoroidy sa v súčasnej dobe liečia častejšie terapiou mrazom alebo terapiou teplom. Ľudia sa ich však snažia najskôr liečiť sami a to voľne dostupnými prípravkami.

Ideálne je však prísť k lekárovi ešte v počiatočných štádiách, aby ste sa vyhli väčším ťažkostiam. Môže to byť zlatá žila, ale pokojne aj rakovina konečníka.

Ak si chcete uľaviť od pálenia, svrbenia a bolesti, pomôcť vám môžu rôzne čapíky, masti a sedacie kúpele. Čapíky sú určene skôr na vnútorné hemoroidy, zatiaľ čo masti a sedacie kúpele sú vhodné aj pri vonkajších hemoroidoch.

Najlepšia prevencia? Vláknina, pohyb a posilnenie žíl

Optimálnym spôsobom, ako predísť hemoroidom, je príjem vlákniny. Vláknina zabezpečí, že stolica je mäkká a ľahšie sa vyprázdnite. Skvelým zdrojom vlákniny sú obilniny, čučoriedky, orechy, zemiaky, zelenina a strukoviny.

Ďalším dôležitým pravidlom je, že  by ste nemali jesť jedlá ktoré vás nadúvajú. Pri hemoroidoch neprospieva ani alkohol, no pitný režim je dôležitý, keďže zabezpečí mäkkosť stolice. Pitný režim by ste mali dodržovať počas celého dňa a to aj v čase, keď nie ste práve smädný. Vypiť by ste mali minimálne 1,5 litra tekutín denne.

K prevencií patrí dobrá životospráva. To zahŕňa pravidelný pohyb, či už prechádzkou alebo jednoduchým behom. Bicyklovanie a sedacie cvičenia tomuto ochoreniu neprospievajú.

Na toaletu sa odporúča ísť hneď pri nutkaní. Ak ho odignorujete, stolica by mohla vyschnúť a o to ťažšie bude prechádzať tá nasledujúca. Pri vyprázdňovaní nevyvíjajte veľký tlak, napätie a nezadržiavajte dych, toto všetko vytvára prílišný tlak v dolnom konečníku.

Dominik
Dominik
Dominik je mladý a ambiciózny autor, ktorý má vášeň pre všetko, čo sa týka životného štýlu. Píše pre magazín goog.sk, kde sa venuje rôznym témam, ako sú móda, cestovanie, jedlo a osobný rozvoj.

Zdieľaj

Zaujímavé články

Podobné články
PODOBNÉ

SPF krém – investícia do zdravia a krásy pokožky

Slnečné lúče sú jedným z najväčších nepriateľov zdravia pokožky....

Botox – Zbavte sa vrások bez skalpela

V dnešnej dobe je starnutie procesom, ktoré mnohí ľudia...

Ako si vytvoriť kozmetické produkty doma?

Vyrobiť si vlastnú kozmetiku z prírodných ingrediencií je zábavné,...

Rituály na zmiernenie stresu

V dnešnej rýchlo sa pohybujúcej spoločnosti je relaxácia často...