Kým odcestujete na dovolenku, myslite na svoje auto

Dátum:

Radi cestujete na dovolenku vlastným autom? Poradíme vám, na čo všetko myslieť, aby vás počas cesty nezaskočili nepríjemnosti.

Radšej ho opraviť ako niekde odstaviť

Je veľa destinácií, do ktorých sa dostanete aj vlastným autom. Síce si to vyžaduje dobrú navigáciu a skvelé šoférske zručnosti a trpezlivosť, je to často pohodlnejšie ako cestovať napríklad autobusom. Predtým, ako naložíte batožinu do kufra, je však potrebné pár vecí skontrolovať aj vo vlastnom aute, a to v dostatočnom predstihu pred odchodom na dovolenku.

Zvlášť pokiaľ vás čaká dlhšia cesta, vaše autíčko bude schopné ju zvládnuť iba vtedy, keď je všetko tip-top. Brzdy, motor, štartér, spojka, chladič, to sú veci, ktoré dokážu nečakane prekvapiť aj pred odchodom do práce, nielen pred dovolenkou.

Ak ste technicky zdatní, skontrolujte stav svojho vozidla. V opačnom prípade navštívte mechanika, ktorý odborne posúdi, či je vaše vozidlo v takej dobrej forme, aby absolvovalo dlhšiu trasu. Keď systém funguje, ako má, všetko tesní a nič sa nechystá vašu cestu sabotovať, môžete sa tešiť na bezpečnú a bezproblémovú jazdu. Viete si predstaviť, že by po vás v zahraničí musela prísť odťahovka? Takto sa pekné spomienky na dovolenku nezbierajú.

Pozor aj na pneumatiky

Mnoho vodičov jazdí na zimných pneumatikách aj počas leta, ak sa však chystáte na dovolenku vlastným autom, určite je vhodnejšie cestovať na letných pneumatikách. Nevyjdú vás drahšie ako samotná dovolenka a za tú komfortnú jazdu to stojí. Vďaka kvalitným pneumatikám bude vaša jazda bezpečná, pohodlná, tichá a šetrná. Samozrejmosťou pred odchodom na dovolenku je skontrolovať aj dezén pneumatík. Ak je znehodnotený, hneď si zaobstarajte nové letné pneumatiky.

Jazda na opotrebovaných pneumatikách nie je protizákonná len u nás. Vážne by ste tak ohrozili ostatných účastníkov premávky a možno aj ďalšie posádky, ktoré cestujú na vytúženú dovolenku. Pneumatiky tiež nezabudnite pred odchodom na dovolenku správne natlakovať. V aute vás bude sedieť viac a aj batožina niečo váži, pripravte na záťaž svoje vozidlo. Pred odchodom ho umyte zvonka aj zvnútra, doplňte doň oleje a zmesi a nezabudnite ani na povinnú výbavu. Skontrolujte lekárničku, dajte si do auta cestovné vankúše, deky a čosi na občerstvenie. Ak uviaznete v zápche, oceníte to. Kým ostatným zamávate na pozdrav, ešte je dôležité skontrolovať svoje doklady. A potom už len šťastnú cestu!

Dominik
Dominik
Dominik je mladý a ambiciózny autor, ktorý má vášeň pre všetko, čo sa týka životného štýlu. Píše pre magazín goog.sk, kde sa venuje rôznym témam, ako sú móda, cestovanie, jedlo a osobný rozvoj.

Zdieľaj

Zaujímavé články

Podobné články
PODOBNÉ

Rady pre fajčiarov, ako skoncovať s fajčením

Fajčenie je zlozvyk, ktorý môže mať vážne následky na...

SPF krém – investícia do zdravia a krásy pokožky

Slnečné lúče sú jedným z najväčších nepriateľov zdravia pokožky....

Botox – Zbavte sa vrások bez skalpela

V dnešnej dobe je starnutie procesom, ktoré mnohí ľudia...

Ako si vytvoriť kozmetické produkty doma?

Vyrobiť si vlastnú kozmetiku z prírodných ingrediencií je zábavné,...