Maldivy, ako ich nepoznáte: ako tu stráviť plnohodnotnú dovolenku?

Dátum:

Túžite navštíviť raj? Nájdete ho na Maldivách. Táto destinácia sa preslávila idylickými plážami s bielym pieskom a rozprávkovým morským životom. Maldivy sú terčom instagramových influencerov, dobrodružných cestovateľov i rodín s deťmi. Môžete tu objaviť husté tropické lesy či prebádať more a pokochať sa mantami, morskými korytnačkami a žralokmi.  

Maldivská republika pozostáva z približne 1200 ostrovov, ktoré sa rozprestierajú juhozápadne od Srí Lanky a južného cípu Indie v Indickom oceáne. Obývaných ostrovov je okolo 200 a asi polovica obyvateľov Maldív žije v hlavnom meste Malé.

Základné fakty o Maldivách:

  • mena: maldivská rupia
  • jazyk: maldivčina, angličtina
  • typ adaptéra: D a G
  • alkohol: alkohol na Maldivách bežne nekúpite, je dostupný len na ostrovoch v letovisku
  • víkend: na Maldivách majú víkend v piatok a sobotu
  • oficiálne náboženstvo: islam

Takže plánujete výlet do tejto rozprávkovej krajiny a premýšľate, ako tu stráviť voľný čas? Prinášame vám niekoľko dobrodružných nápadov…

Spoznajte miestnu komunitu a zistite, ako sa vyrábajú lode Dhoni

Cestovanie je o objavovaní nových kultúr a najlepšie ich spoznáte tak, že strávite čas s miestnymi obyvateľmi. Za posledných 10 rokov sa Maldivy zlepšili, čo sa týka zdieľania svojej kultúry. Príkladom je stretnutie s konštruktérmi ikonických lodí Dhoni, ktoré slúžia na rybolov, obchodovanie i prevoz ľudí. Dhoni sa vyrábajú z kokosového dreva už od 11. storočia.

Po kultúrnom zážitku sa môžete zastaviť v lokálnej kaviarni na čaj a občerstvenie známe ako hedhikaa. Ide o tradičné pečivo plnené rybou, kokosom a koreninami. Turisti si pochvaľujú aj dezert foni boakiba – koláč z kondenzovaného mlieka. Potom sa môžete pokochať maldivskými remeselnými výrobkami z koralov, palmových listov, dreva a mušlí. Vaši blízki sa iste potešia originálnemu suveníru.

Potápanie so žralokmi veľrybími

Chcete si splniť sen o potápaní so žralokom? Maldivy vám ho splnia. Nebojte sa, nejde o typické krvilačné žraloky. Žraloky veľrybie sú najväčšími žralokmi na svete. Dožívajú sa 150 rokov a dorastajú až do dĺžky 14 metrov. Živia sa planktónom, krevetami a malými rybami.

Miestni ich označujú prívlastkom „nežní obri Indického oceánu”. Majú malé zuby a nemôžu hrýzť ani žuť. Upokojili sme vás, však? Ak chcete vidieť žraloka na vlastné oči, zavítajte na ostrov Dhigurah, ktorý sa pýši jednou z najdlhších pláži na Maldivách.  Celoročne sa vám tu naskytne pohľad na žraloky veľrybie, bolo ich tu zaznamenaných okolo 350! Stačí zobrať si okuliare, šnorchel a skočiť do vody.

Pokochajte sa západom Slnka z kajaku

Počas pobytu na Maldivách si rozhodne nenechajte ujsť dychberúce západy slnka. Na kajakoch preskúmajte obrovskú tyrkysovú lagúnu v Dhigurahu a užite si pohľad na vzácne morské korytnačky, koraly, hviezdice, mäkkýše a manty. Potápanie v tejto oblasti nadobudne úplne iný rozmer.

Po nezabudnuteľnej plavbe sa zastavte a vychutnajte si pohľad na zapadajúce slnko a farebnú oblohu. Na Maldivách sú západy oveľa intenzívnejšie – oranžové, červené i fialové. Nezabudnite si tento pohľad zvečniť, aby ste sa na Maldivy kedykoľvek vrátili v spomienkach.

Na Maldivy cez dubaj.sk

Ušetrite až 20 % na vybrané destinácie a hotely a zažite dovolenku, o ktorej sa vám ani nesnívalo. Na www.dubaj.sk nájdete široký výber destinácií.

zdroj obrázkov: freepik.com, https://unsplash.com/

Dominik
Dominik
Dominik je mladý a ambiciózny autor, ktorý má vášeň pre všetko, čo sa týka životného štýlu. Píše pre magazín goog.sk, kde sa venuje rôznym témam, ako sú móda, cestovanie, jedlo a osobný rozvoj.

Zdieľaj

Zaujímavé články

Podobné články
PODOBNÉ

SPF krém – investícia do zdravia a krásy pokožky

Slnečné lúče sú jedným z najväčších nepriateľov zdravia pokožky....

Botox – Zbavte sa vrások bez skalpela

V dnešnej dobe je starnutie procesom, ktoré mnohí ľudia...

Ako si vytvoriť kozmetické produkty doma?

Vyrobiť si vlastnú kozmetiku z prírodných ingrediencií je zábavné,...

Rituály na zmiernenie stresu

V dnešnej rýchlo sa pohybujúcej spoločnosti je relaxácia často...