Špedícia v praxi: Tieto 4 rady vám pomôžu pri výbere špedičnej spoločnosti

Dátum:

Špedícia je zložitý proces, s ktorým sa spája aj množstvo prekážok. Aby ste ich nemuseli riešiť vy, môžete na to využiť služby profesionálnej špedičnej spoločnosti alebo samotného špeditéra. Ak nájdete tú správnu špedičnú spoločnosť, už nikdy sa za inou ani neobzriete. Ako ju však nájsť? Tomu sme sa venovali v článku.

Hľadajte v okolí

Základ pri výbere špedičnej spoločnosti je kvalitný prieskum. Vyhľadajte si špedičné sapoločnosti vo vašom okolí a zistíte čo ponúkajú. Prezrite si ich firmu, históriu, recenzie, s akými spoločnosťami spolupracujú, ako vyzerajú ich sociálne siete a podobne.

Ak máte niekoho, kto pozná a využíva služby špedičnej spoločnosti, opýtajte sa na danú firmu. Ako je s ňou dotyčný spokojný a či skúšal aj iné firmy. Pomôže vám to získať prehľad o tom, aké možnosti ponúka vaše okolie.

Ak niektoré informácie na internete nenájdete, opýtajte sa to priamo danej firmy.  Taktiež zistite, či sú držiteľmi potrebných licencií a certifikátov. Taktiež musia mať správne poistné krytie na ochranu vášho nákladu počas prepravy. Aj o tom je nákladná preprava.

Špedícia zahŕňa koordináciu s viacerými stranami vrátane prepravcov, colníkov a zamestnancov skladu. Uistite sa, že spoločnosť, ktorú si vyberiete, je citlivá a komunikatívna a má záznamy o poskytovaní pravidelných aktualizácií o stave vašej zásielky.

Dobrý špeditér by vám mal byť tiež schopný poskytnúť jednotné kontaktné miesto, ktoré vám môže odpovedať na akékoľvek otázky alebo obavy, ktoré by ste mohli mať počas prepravného procesu.

Špecializácia

Nie každý špeditér má skúsenosti a špecializáciu s tovarom, ktorý potrebujete prepraviť. To sa týka hlavne špeciálneho typu tovaru akým je aj tovar podliehajúci skaze a živé zvieratá. Ak vám na odborných znalostiach špeditéra záleží, zamerajte sa na tieto faktory:

Spôsob prepravy a typ tovaru

Špeditéri sa špecializujú na leteckú, námornú alebo pozemnú dopravu. Zistite, či sú vo vašom okolí špedičné firmy, ktoré majú skúsenosti s požadovaným spôsobom prepravy. Niektoré firmy vôbec nemusia poznať, čo obnáša medzinárodná preprava.

Rôzne druhy nákladu vyžadujú rôzne manipulačné postupy a môžu mať jedinečné regulačné požiadavky. Napríklad nadrozmerný náklad vyžaduje špeciálne vybavenie a povolenia. Vyberte si špeditéra, ktorý má skúsenosti s manipuláciou s vaším konkrétnym typom nákladu.

Geografické a odborné znalosti

Špeditéri sa taktiež špecializujú na určité regióny alebo krajiny. Ak posielate zásielky do alebo z konkrétneho regiónu, vyberte si špeditéra, ktorý má skúsenosti v danej oblasti a je oboznámený s miestnymi predpismi a colnými postupmi.

Niektoré odvetvia, ako napríklad automobilový alebo letecký priemysel, majú špecifické požiadavky na prepravu svojich produktov. Hľadajte špeditéra, ktorý má skúsenosti vo vašom odvetví a dokáže poskytnúť prispôsobené riešenia podľa vašich potrieb.

Komunikácia a proaktívnosť

Čím viac komunikačných kanálov má daná spoločnosť k dispozícií, o to viac im môžete dôverovať. Ak získate na firmu e-mail a telefón, o to väčšiu flexibilitu získate pri komunikácií.

Dobrý špeditér by mal byť transparentný pri komunikácii. Trvajte na tom, aby vám poslal presné informácie o stave vašej zásielky. Okrem toho by vám musí dať vedieť o akýchkoľvek oneskoreniach alebo problémoch, ktoré sa vyskytnú počas prepravy.

Dominik
Dominik
Dominik je mladý a ambiciózny autor, ktorý má vášeň pre všetko, čo sa týka životného štýlu. Píše pre magazín goog.sk, kde sa venuje rôznym témam, ako sú móda, cestovanie, jedlo a osobný rozvoj.

Zdieľaj

Zaujímavé články

Podobné články
PODOBNÉ

Rady pre fajčiarov, ako skoncovať s fajčením

Fajčenie je zlozvyk, ktorý môže mať vážne následky na...

SPF krém – investícia do zdravia a krásy pokožky

Slnečné lúče sú jedným z najväčších nepriateľov zdravia pokožky....

Botox – Zbavte sa vrások bez skalpela

V dnešnej dobe je starnutie procesom, ktoré mnohí ľudia...

Ako si vytvoriť kozmetické produkty doma?

Vyrobiť si vlastnú kozmetiku z prírodných ingrediencií je zábavné,...