Toto sú pravidlá, ktorými sa riadi úspešný obchodník

Dátum:

Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, neraz sa stretávame s názorom, že úspešným obchodníkom môže byť len niekto, kto má veľa peňazí. Nie je to však pravda. Presne tak ako hospodáriť, aj investovať sa dá aj s málom, treba však vedieť, ako na to. Investičný trh sa stáva čoraz dostupnejším aj pre malých investorov a tak je tu možnosť stať sa úspešným obchodníkom naozaj pre každého. Trúfnete si?

Investovanie je len pre bohatých, pre tých, čo majú šťastie či pre tých, ktorí presne vedia, do čoho investovať. Toto všetko sú výhovorky, ktoré nemajú vôbec nič spoločné s tým, ako obchodovanie naozaj funguje. Jediné, čo z týchto výhovoriek cítiť je strach. Bojíme sa neznámeho a oberáme sa tak o možnosť niečo v živote dosiahnuť. Ak je táto vlastnosť typická aj vám, rýchlo na ňu zabudnite. Úspešný obchodník totiž zaženie strach a obavy ešte skôr, než mu začnú vŕtať v hlave. Ako to robí?

Prejavuje prirodzený záujem

Základom úspešného obchodníka nie je vedieť všetko, ale najmä vedieť, kde hľadať relevantné informácie. Situácia na trhu sa tak či tak neustále mení, preto by obyčajné memorovanie nemalo v tomto prípade absolútne žiadny význam. Ide viac-menej o snahu vzdelávať sa praktickým spôsobom – veľa čítať, zaujímať sa o aktuálnu situáciu na trhoch a učiť sa porozumieť tomu, ako jednotlivé formy obchodovania vlastne fungujú, čo ich ovplyvňuje a čo môžeme vzhľadom na ich historický vývoj očakávať. Veľmi užitočné je tiež poznať spoľahlivých ľudí a orientovať sa medzi relevantnými zdrojmi informácií, vďaka ktorým budete vedieť kam investovať peniaze v akejkoľvek životnej a aj spoločenskej situácii.

Diverzifikujú riziko

Ak sa rozhodnete všetky svoje voľné finančné zdroje investovať do jedinej investície, môžete svoj krok pokojne nazvať aj stávkou na neistotu. Presne takto obchoduje neskúsený investor, kým skúsený obchodník zvolí celkom odlišnú stratégiu. Veľkú časť úspešného investovania totiž tvorí diverzifikácia rizika – istota, že ak jeden druh investície padne, ten druhý jej stratu vykompenzuje. Platí pritom, že čím viac typov investície vo svojom portfóliu máte, tým bude vaše obchodovanie stabilnejšie. Pri rozkladaní portfólia pritom treba brať do úvahy najmä situáciu vo svete. Príkladom je aj aktuálne, priam turbulentné obdobie, ktoré si okrem volatilných akciových trhov jednoznačne žiada investíciu aj do niečoho stabilnejšieho, čo ešte pár rokov dozadu nebolo vôbec nutné. Urobíte preto dobre, ak svoje voľné finančné prostriedky rozdelíte a časť z nich použijete napr. ako investície do nehnuteľností či do dlhopisových fondov.

Nespoliehajú sa na jeden príjem

Výhodou je, že okrem samotnej stability vám diverzifikované portfólio dokáže zabezpečiť aj viacero príjmov. Už nikdy viac sa tak nebudete musieť spoliehať len na samotnú mzdu, stanete sa slobodnejším a váš život sa tým podstatne zjednoduší.

Dominik
Dominik
Dominik je mladý a ambiciózny autor, ktorý má vášeň pre všetko, čo sa týka životného štýlu. Píše pre magazín goog.sk, kde sa venuje rôznym témam, ako sú móda, cestovanie, jedlo a osobný rozvoj.

Zdieľaj

Zaujímavé články

Podobné články
PODOBNÉ

Čím je známa talianska kuchyňa?

Talianska kuchyňa patrí medzi najobľúbenejšie a najvychýrenejšie kuchyne sveta....

Zabudnite na vrásky a bolesti kĺbov s kyselinou hyaluronovou

Kyselina hyalurónová je jednou z najpopulárnejších zložiek v kozmetike...

Rady pre fajčiarov, ako skoncovať s fajčením

Fajčenie je zlozvyk, ktorý môže mať vážne následky na...

SPF krém – investícia do zdravia a krásy pokožky

Slnečné lúče sú jedným z najväčších nepriateľov zdravia pokožky....