Niektorých ľudí pravdepodobne prekvapí, že aj základný produkt ako je šľahačka, so sebou prináša množstvo zaujímavostí. Niektorí z nich majú historický charakter, iné sa týkajú napríklad technickej stránky. Preskúmajte niekoľko faktov o šľahačke a zistite viac o tejto sladkej pochúťke.
Pôvod šľahačky siaha stáročia do minulosti
Mylný názor, že šľahačka je nedávny vynález vyvracajú dôkazy, ktoré siahajú až do šestnásteho storočia. Hoci v súčasnosti ju môžete získať veľmi jednoduchým spôsobom – v každom supermarkete, kaviarni, reštaurácii či internetovom obchode, v minulosti šľahačka nebola samozrejmosťou. Spočiatku sa v doslovnom preklade nazývala „smotanový sneh“ – z anglického „cream snow“. Prirodzene oddelená smotana od mlieka sa šľahala, aby vznikla pena. Tento proces bol mimoriadne náročný, keďže automatické mixéry v tom čase ešte neexistovali.
Na šľahanie smotany sa využívali ručné šľahače, s ktorými sa pracovalo dovtedy, kým smotana nedosiahla požadovanú konzistenciu. Zamestnanci vynakladali veľa úsilia a často znášali bolesť vzhľadom na námahu, vyžadovanú na dosiahnutie potrebného efektu. Mechanické rotačné šľahače sa začali používať až oveľa neskôr v devätnástom storočí. V dvadsiatom storočí sa celý proces zjednodušil zavedením bežných elektrických mixérov.
Sladkosť, ktorá obsahuje vitamíny a minerály
Jedným z menej známych faktov o šľahačke je, že obsahuje značné množstvo potrebných vitamínov a minerálov, čo je celkom pôsobivé vzhľadom na to, že v mysli verejnosti je zakorenená ako „kalorické pokušenie“. Za zmienku stojí najmä vysoká hladina vitamínov A, D a E, vápnika a fosforu. Napríklad taká viedenská káva, kde šľahačka vypĺňa priestor pol hrnčeka, má približne sedem percent odporúčanej dennej dávky vápnika.
V súčasnej modernej dobe môže zdravý charakter šľahačky reprezentovať aj jej alternatívna bezlepková verzia. Rastlinné šľahačky a smotany vylučujú zo svojho zloženia lepok – teda bielkovinu na ktorú je dnes intolerantný veľký počet ľudí. Vzhľad a chuť bezgluténovej šľahačky a smotany je takmer na nerozoznanie od klasickej verzie. Ak máte záujem vyskúšať chuť tejto rastlinnej varianty, môžete si ju zaobstarať so zľavou prostredníctvom stránky zlavobook.sk.
Šľahačka má vlastný medzinárodný deň!
Deň šľahačky sa oslavuje vždy piateho januára. Tento deň bol zvolený ako pocta zakladateľovi jednej z najrozšírenejších značiek šľahačiek v Spojených štátoch amerických. Na trh ju uviedol už v roku 1948 a dnes sa predáva v rozličných podobách, ako je plechovka, aerosólová verzia, bezlaktózová ale aj vegánska šľahačka. Práve posledný, vegánsky typ je rozsiahlo preferovaný. Obsahuje dôležitý stopový prvok zinok, nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu.
Vedeli ste, že na trhu sú aj ďalšie alternatívy, ktoré na pohľad vyzerajú ako pravá šľahačka, no v skutočnosti ide o zmes rôznych olejov, sladidiel a stabilizátorov? Zvyčajne sa takéto produkty vyrábajú s cieľom predĺženia trvanlivosti. Z tohto dôvodu by ste mali pred nákupom vždy preštudovať obal výrobku, aby ste zistili, či ide o napodobneninu alebo originál. Ďalším typom sú vegánske polevy, vyrobené zo sójového alebo kokosového oleja.
Na oslavu medzinárodného dňa šľahačky si nezabudnite dopriať túto chutnú sladkosť, najlepšie podľa vlastného výberu. V konečnom dôsledku je zrejmé, že šľahačka má bohatú históriu a mnoho zaujímavých príbehov. Je to viac, než len mliečny výrobok – ide aj o bohatý zdroj výživných prvkov. Keď si nabudúce budete chcieť doplniť skvelý dezert nejakou smotanovou dobrotou, nezabudnite vziať do úvahy tieto fakty, aby ste si ju (samozrejme s mierou) vychutnali ešte viac!
Zdroj obrázkov: pexels.com