Reštaurácie sú ideálnym miestom na stretnutia, priestorom, kde môžu ľudia tráviť svoj voľný čas s priateľmi a zároveň si vychutnávať svoje obľúbené jedlo. Atmosféru v reštaurácii tvoria detaily ako je napríklad aj prestieranie na stôl. Aby ste ako majitelia reštaurácie povzniesli zmysly vašich hostí, prestieranie musí byť originálne, nerušivé a vkusné. Ako na to vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.
1. Dbať na detaily
Keď pripravujete stôl v reštaurácii, existujú detaily, ktorým musíte venovať špeciálnu pozornosť. Napríklad umiestnenie noža a vidličky, predpísaná etiketa stolovania, používanie vhodného obrusu, a tiež celková prezentácia vášho stola v reštaurácii. Pamätajte si, že správne a esteticky pekne prestretý stôl spôsobí, že sa vaši zákazníci budú cítiť výnimočne. Ak sa nachádzajú v harmonickom prostredí, jedlo si vychutnajú viac a nabudúce sa k vám radi vrátia. Keď na prestieranie na stôl pozeráme z časového hľadiska, tak raňajkové prestieranie môže byť jednoduchšie, ale aj prepracované. Všetko záleží od vašich preferencií. Nezabudnite však na poháre na vodu a džús, hrnčeky na kávu, horúcu čokoládu alebo čaj. Možno budete potrebovať aj džbán. Samozrejmosťou je vkusný obrúsok. Položte ho na vrch taniera alebo na jeho ľavú stranu, prípadne pod vidličku.
2. Neformálny obed a donášky
Niekedy môžu hostia vašej reštaurácie uprednostniť neformálne prostredie na obed alebo večeru. Ak chcete navodiť neformálny dojem, ktorý sa bude vašim hosťom páčiť, vyskúšajte jednoduché prestieranie. Jemný porcelán a strieborné príbory nie sú potrebné (odložte si ich na formálne prestieranie). Na stôl umiestnite iba príbory, ktoré sa budú používať podľa vášho jedálneho lístka. Ak budete podávať iba červené víno, do prestierania nezahŕňajte poháre na biele víno. Servírujete polievku? Pridajte misky na polievku a lyžicu. Soľničku a koreničku umiestnite na dosah ruky. Najlepšie v strede stola. Rovnaký pocit, ako v reštaurácii, doprajte aj svojim zákazníkom v pohodlí ich domácností. Pre svoje donášky si vyberte obalové materiály z prírodných surovín ako sú bagassa, cukrová trstina, bambus či kraft. K jedlu pribaľte aj vkusné obrúsky a príbory z dreva.
3. Slávnostné prestieranie
Pamätáte si na všetok ten jemný porcelán a striebro, ktoré ste nemohli použiť pri neformálnom obede alebo večeri? Toto je ten správny čas vytiahnuť zo šuflíkov to najlepšie, čo máte: striebro, poháre na sekt, príbory a obrusy v tej najvyššej kvalite. To znamená obrusy bez škvŕn, dokonale umyté poháre bez šmúh, vyleštené vidličky a lyžice, najkvalitnejšie taniere a misky na polievku. Do prestierania môžete začleniť stolovú sukienku alebo stredový pás. Významná udalosť vám s najväčšou pravdepodobnosťou umožní pripraviť viac ako tri chody jedál. Pri príprave formálneho prestierania venujte pozornosť detailom a symetrii. Všímajte si kam smeruje každý príbor. Aby ste na svojich hostí naozaj zapôsobili, môžete prísť napríklad aj s novými spôsobmi skladania obrúskov. Na internete nájdete viaceré návody.
4. Bufetový stôl, ako na to?
Ak chcete, aby sa vaši hostia obsluhovali sami, môžete preskočiť formálne a neformálne prestieranie stola. Každý z vašich zákazníkov si takto môže dopriať rôzne množstvo jedla, podľa svojich osobných preferencií. To pomáha predchádzať plytvaniu potravinami. Aby ste pripravili skvelý bufetový stôl, musíte podniknúť viaceré kroky. V prvom rade ho umiestnite na vhodné miesto, aby bol ľahko dostupný pre každého. Prestieranie bufetového stola vyžaduje tiež predchádzajúce plánovanie. Na stôl nepoložíte predsa všetko len tak náhodne. Existuje logické poradie. Na začiatok stola dajte taniere, na jeho koniec umiestnite lyžice, nože, vidličky, šálky a podobne. Ešte lepšie je prichystať ich na konkrétne stoly, kde budú sedieť vaši zákazníci. Aj potraviny umiestnite strategicky. Toho čoho je viac, dajte na začiatok stola, vzácnejšie jedlá na jeho koniec. Takto postupujte aj so studenými a teplými jedlami, ktoré umiestnite až na koniec.